13. 6. 2024   |   svátek má Antonín
 

Jahelník s ovocem

Název Množství a jednotka
jáhly 250 g
mléko 750 ml
cukr třtinový 3 lžíce
vejce 3 ks
máslo 50 g
Zobrazit všechny ingredience

moučník
Porce: 4
Kuchyně: česká
Příprava: 30 min.
Vaření: 20 min.
Mamut :-)


Je docela škoda, že jáhly jsou v dnešní době na okraji zájmu, protože kromě toho, že obsahují spoustu minerálů - železo, vápník, hořčík, fosfor, kyselinu křemičitou), vitamíny B1, B2 a PP a spoustu dalších látek přínosných pro organismus, jsou pokrmy z jahel (nebo jáhel) velmi chutné. A navíc neobsahují lepek. Naše babičky a prababičky prostě věděly, co je zdravé a dobré :-). Vyzkoušejte třeba tento jahelník s jablky a švestkami, je výborný.



Postup
Jáhly třikrát propereme v cedníku vroucí vodou, abychom je zbavili natrpklé/případně nahořklé chuti. Pak je propláchneme studenou vodou, necháme okapat a nasypeme do vroucího mléka, do kterého dáme čtvrt lžičky soli a dvě lžíce cukru. Vaříme na mírném ohni pod pokličkou, prvních deset minut bez míchání, pak jáhly občas promícháme, až nám vznikne hustá kaše - vařečka musí v kaši stát.
Než se jáhly uvaří, nastrouháme na hrubém struhadle dvě jablka, smícháme je se skořicovým cukrem a nasekanými ořechy. Čerstvé švestky vypeckujeme, sušené namočíme, necháme nabobtnat a vymačkáme.
Do horké kaše vmícháme máslo a necháme ji vychladnout. Žloutky smícháme se lžící cukru a citronovou kůrou z 1/2 citrónu a vmícháme do kaše. Přidáme tuhý sníh z bílků a zlehka promícháme. Do formy vymazané máslem a vysypané polohrubou moukou rozetřeme polovinu směsi, poklademe švestkami, na švestky natřeme asi dvě lžíce jáhlové směsi (jen tenkou vrstvičku, aby se lépe nanášely jablka), pak dáme nastrouhaná jablka s ořechy a poslední vrstva je zbytek kaše.
Dáme do trouby na 180° péct dozlatova - asi 45 minut, záleží na formě, pokud děláme jahelník na plechu, doba pečení bude kratší.
Jahelník se dá jíst teplý jako nákyp třeba k obědu nebo studený jako zákusek ke kávě :-).

Tip:
Hotový jahelník můžeme ozdobit oříšky, mandlovými lupínky, pocukrovat nebo polít javorovým sirupem. Javorový sirup nebo med můžeme dát i dovnitř jahelníku místo cukru (2-3 lžíce).
Místo jablek můžeme dát jakékoliv sezónní nebo i mražené ovoce.

Základní příprava jahel:
Jáhly se připravují podobně jako rýže, na jeden díl jáhel dáme tři díly tekutiny - podle druhu pokrmu buď vody nebo mléka, vaříme nejprve bez míchání cca 10 minut, pak dalších 10 minut občas promícháme, pak necháme pod poklicí dojít dalších pět minut.



 


RECEPTY

Panenka s jemnou pepřovou omáčkou

Postup: Panenku (vepřovou, telecí) nakrájíme na špalíky o délce asi 15 cm. Ze všech... zobrazit recept

RECEPTY

Kuřecí nudličky s hráškem a těstovinami

Postup: V osolené vodě uvaříme těstoviny a scedíme. Kuřecí prsa nakrájíme na malé... zobrazit recept

RECEPTY

Líčka na víně

Postup: Líčka očistíme, odstraníme největší kusy blan a naporcujeme na menší části -... zobrazit recept

RECEPTY

Kedlubnové zelí

Postup: Větší kedlubny oloupeme, umyjeme a nastrouháme na hrubém struhadle, nebo... zobrazit recept

RECEPTY

"Zalitá" polévka

Postup: Starší, nejlépe okoralý chléb nakrájíme na teninké malé plátečky, v talíři... zobrazit recept

ZAJÍMAVOSTI

Sbíráme éčka...

Kdo to má pořád sledovat, jestli je v jídle nějaké to éčko, řekne si spousta z nás. Pokud nám ale na našem těle záleží, měli bychom si trochu toho času na prostudování, alespoň těch nejškodlivějších přídatných látek... zobrazit článek

PENZIONY

Penzion Na Harcovně

Hostinec - penzion Harcovna se nachází v turisticky atraktivní oblasti Moravskoslezských Beskyd, regionu frýdlantsko. Byl vystavěn v obci Nová Ves u silnice z Frýdlantu nad Ostravicí do Malenovic. Hostinec je jeden z nejstarších v celém regionu, jeho bohatá historie sahá až do 18. století, jak o tom svědčí zápis v místní kronice. Geografická...